Biskupiec (z niem. Bischofsburg) to miasto, które wyrosło z osady przyzamkowej. W 1395 roku został wydany przez biskupa Henryka Sorboma dokument lokacyjny. Nazwa miasta pochodzi od zamku biskupiego, który nie zachował się do obecnych czasów. Fakt jego istnienia znalazł odzwierciedlenie w Herbie Biskupca, który przedstawia zamek o spadzistym dachu i dwiema wieżami z blankami; całość okala mur obronny, a w części środkowej znajdują się: tarcza prezentująca herb rodzinny biskupa Henryka Sorboma oraz mitra biskupia.
Historia Biskupca wiąże się z wieloma interesującymi faktami. Do dziś na jego ulicach znajdziemy ślady dawnych wydarzeń. Zachęcamy do wyruszenia szlakiem historycznych tablic, na których zobaczyć i przeczytać można o Biskupcu sprzed lat.
Biskupiecki Dom Kultury
Wybudowany w 1906 r. jako dom strzelców. 1 września 1951 r. budynek adoptowano na pierwszą placówkę kulturalną w mieście – Powiatowy Dom Kultury. W ten sposób powstał ośrodek stanowiący oparcie dla życia społeczno-kulturalnego powiatu. W latach 2018-2019 Biskupiecki Dom Kultury został zmodernizowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalnych w powiecie a nawet województwie.
Miejska Biblioteka Publiczna
Secesyjna kamienica o bogatym wystroju ( łuki odcinkowe ) przy al. Niepodległości 3. W latach 1944-1956 mieścił się tu PUBP – Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, czyli miejsce represji komunistycznych. Obecnie jest to siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Liszewskiego w Biskupcu oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Urząd Miejski
Budynek dawnego starostwa rozbudowany w roku 1908 – dziś siedziba władz miejskich. Znajdują się na nim cztery herby miast, które dawniej wchodziły w skład powiatu reszelskiego, późniejszego biskupieckiego. Od frontu Jezioran, Bisztynka i Reszla, a nad bocznym wejściem do budynku znajduje się herb Biskupca.
Przez lata obiekt był rozbudowany, dobudowano piętra, jednakże cały czas zachowywał swój niepowtarzalny charakter. W latach 2018-2019 budynek przeszedł generalny remont, został odrestaurowany i zmodernizowany. Dziś ponownie olśniewa swoim blaskiem.
Dworzec
Budynek dworca kolejowego oddano do użytku 1.09.1898 r. Powstała wówczas cała właściwa infrastruktura i organizacja dworca dla ruchu pasażerskiego i towarowego. Dworzec został przebudowany, gdy uruchomiono linię kolejową do Szczytna (15.12.1908 r.). Dobudowano wówczas od frontu wiatrołap i klatkę schodową od szczytu budynku. Rozbudowano także budynek gospodarczy od strony południowo-wschodniej. Budynek dworca odrestaurowano i wyremontowano w latach 2020-2021. Nad wejściem głównym do budynku widnieje zabytkowy zegar, który z daleka przykuwa uwagę, natomiast w środku znajduje się poczekalnia dla osób oczekujących na transport oraz biura.
Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela
Kościół istniał już w momencie uzyskania przez Biskupiec praw miejskich w 1395 r. Na przełomie wieków, w wyniku wojen toczących się na tym terenie, był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Powiększony i rozbudowany w XVIII wieku. Natomiast w XIX wieku dobudowano dwie boczne nawy z kaplicami i poszerzono chór. Pierwotny wygląd różni się od aktualnego: wcześniejsza wieża był drewniana, a sam kościół był wielkości obecnej nawy nawy głównej. Z gotyckiego stylu budowli pozostały tylko fragmenty murów i wieży. Wyposażenie kościoła jest współczesne, za wyjątkiem dwóch ołtarzy neogotyckich, uratowanych z pożaru i poddanych konserwacji w 1998 r. Według opracowań historycznych w XVI wieku w wieży kościelnej mieściła się szkoła parafialna i szpital, w późniejszym czasie punkt obserwacyjny z gniazdem karabinu maszynowego. Obecnie znajduje się tu punkt widokowy na miasto i jego okolic oraz galeria zdjęć.
Kościół p.w. bł. Karoliny Kózkówny
Dawniej ewangelicko-augsburski, obecnie katolicki Kościół p.w. bł. Karoliny Kózkówny i sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Jego budowa sięga roku 1831. Kościół ten był jedną z dwóch świątyń wzniesionych wówczas w Prusach Wschodnich, a fundatorem był król Fryderyk Wilhelm IV. Została zaprojektowana przez architekta królewskiego Fredricha Augusta Stulera. Wybudowano ją w formie neoromańskiej bazyliki emporowej. Jest to kościół trójnawowy, nawa główna jest wyższa od bocznych z półkoliście zamkniętym prezbiterium. W okresie między 1857 a 1890 rokiem przy kościele funkcjonował cmentarz.
Księgarnia
Kamienica z 1929 r. położona przy ul. Floriańskiej z figurą św. Jana Nepomucena umieszczoną w bocznej niszy budynku. Została zbudowana przez przedsiębiorcę Leo Millkau. Kiedyś mieściła się w niej farbiarnia obecnie księgarnia.
Dom dziecka
Willa secesyjna z 1906 r. usytuowana na skrajnej parceli. Obecnie znajduje się tu apteka.
Młyn
Wybudowany ok. 1910 r. Obok młyna powstał tartak o napędzie parowym. Po drugiej wojnie światowej obiekt należał do PGR, a w latach 70 i 80 XX w. właścicielem były Polskie Zakłady Zbożowe. Zespół młyński w Biskupcu tworzyły; młyn, kotłownia, dom mieszkalny robotników. Pod koniec lat 90 XX w. na terenie dawnego sadu i ogrodu, od strony zachodniej wzniesiono nowy budynek hotelu, który wraz z domem mieszkalnym tworzyły linię zabudowy o charakterze willowym (obecnie Hotelik Atelier).
Areszt
Niewielki budynek wymurowany z cegły licowej na przełomie XIX i XX wieku, w ciągu pierzei ulicy Floriańskiej. Elewacja dekorowana gzymsem podkopowym. Budynek pierwotnie pełnił funkcję aresztu. W latach powojennych przekształcony został w warsztat / magazyn.