Centrum Kultury, Turystyki i Sportu zrealizowało wyjątkowo aktywizujący projekt.
„ZaprojektujMY razem kulturę biskupieckie inicjatywy lokalne” to projekt w ramach programu „Dom Kultury +” Edycja 2023, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Celem zadania było wyłonienie, dofinansowanie i zrealizowanie oddolnych inicjatyw lokalnych o charakterze kulturalnym lub społeczno-kulturalnym w dwóch etapach: etap 1 – diagnoza, etap 2 – inicjatywy oddolne. Od czerwca 2023 r. w naszym
mieście odbywały się konsultacje społeczne z Mieszkańcami. Przeprowadzone i wypełnione zostały ankiety potrzeb i zainteresowań kulturalnych, na podstawie których powstały poniższe działania i wydarzenia:

Plener w Kobułtach
11 października w zabytkowych ruinach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odbyło się pierwsze wydarzenie kulturalne. Uczestnicy brali udział w warsztatach malarskich, sadzili krzewy ozdobne, oglądali pamiątki po dawnych mieszkańcach zgromadzone w lokalnym muzeum oraz degustowali przygotowany poczęstunek. Tego dnia ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego “Obraz naturą malowany”. Całe wydarzenie odbyło się w otoczeniu malowniczych ruin Kościoła, dodając mu wyjątkowego uroku. Podczas pleneru malarsko-przyrodniczego wystąpiły również zespoły Wrzosy I Yanko Kapela z GOK w Dźwierzutach uświetniając swoim występem artystyczne spotkanie. Oprócz dźwierzuckich zespołów wystąpiły dzieci ze „Scholki Kobułty” oraz zespół “De Samba”.

Integracja amatorskich chórów
21 października w Biskupieckim Domu Kultury było bardzo muzycznie, a to wszystko za sprawą Przeglądu Chórów Amatorskich. W sobotnie popołudnie podczas przeglądu na biskupieckiej scenie zaprezentowały się grupy teatralne z regionu: Chór Apasjonata z Olsztyna, Chór Vox Matris z Pisza, Chór Pasjonata ze Świętajna i Chór Innamorati z Biskupca. W jury zasiedli wyjątkowi muzycy: Cezary Nowakowski i Wojciech Kowalewski, którzy na koniec wspólnie z uczestnikami wykonali utwór “My pierwsza Brygada”. Ostatecznie pierwsze miejsce w przeglądzie zajął chór Vox Matris z Pisza, II – Pasjonata ze Świętajna i III – Apasjonata z Olsztyna.

Festiwal Kobiecej Mocy
W dniach 30.09.-01.10. w siedzibie BDK odbył się Biskupiecki Festiwal Kobiecej Mocy. Uczestniczyły w nim kobiety z Biskupca oraz okolic. W ramach festiwalu przeprowadzonych zostało 6 spotkań warsztatowych przez zaproszone do współpracy instruktorki z miasta. W sobotę zajęcia rozpoczęły się od treningu mięśni dna miednicy połączonego z gimnastyką słowiańską, w którym wzięło udział 20 kobiet. Jako drugie odbyły się zajęcia: Pozytywna komunikacja – jak wyrażać siebie. Poprzez rozmowę, ćwiczenia i ruch uczestniczki praktykowały różne formy komunikacji. Następnie odbyło się spotkanie: Neurografika – myśli, przekonania i emocje tworzą twoja rzeczywistość – zmiana przez rysowanie. W spotkaniu wzięło udział 15 kobiet, które poprzez rysunek terapeutyczno-rozwojowy docierały do wewnętrznych blokad umysłu. W niedzielę od rana odbywały się warsztaty: Stopami na ziemi – jak radzić sobie ze stresem – techniki i metody równoważenia układu nerwowego. Kobiety mogły poznać głębiej tematykę stresu oraz poprzez różne ćwiczenia wejść w stan głębokiej relaksacji i samoregulacji organizmu. Kolejnym spotkanie było pt.” Kobiecość zamknięta w ziołach – napoje, napary, herbatki.” W spotkaniu wzięło udział 18 uczestniczek, które zgłębiły tajniki zielarskie oraz same przygotowywały napoje, herbaty i napary. Od godz. 15. odbywał się warsztat: Budzenie kobiecej mocy – wspólne tańce w kręgu. Uczestniczki poprzez taniec intuicyjny i tańce w kręgu zostały poprowadzone do uważności oraz czucia ciała i emocji. W trakcie i pomiędzy warsztatami, uczestniczki oraz osoby prowadzące zajęcia korzystały z przygotowanego poczęstunku, tj. ciast upieczonych z lokalnych produktów, przekąsek, a także ciepłych i zimnych napojów. Biskupiecki Festiwal Kobiecej Mocy zakończył się wymianą odczuć i doświadczeń.

Teatr Brytfanka w Węgoju
W ramach realizowanego projektu Koło Gospodyń Wiejskich w Węgoju utworzyło amatorską grupę teatralną o nazwie „Brytfanka”. Z tej okazji w październiku odbywały się warsztaty z aktorką Heleną Marczewską. Podczas spotkań uczestnicy poznali się oraz ćwiczyli improwizację. Został też ustalony tytuł i fabuła autorskiego spektaklu Teatru Wiejskiego w Węgoju, ustalono również i rozdzielono role wśród uczestników projektu. 5 listopada odbyła się natomiast premiera utworzonego spektaklu pt. „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Czyli niezwykła przygoda Czerwonego Kapturka”. Świetlica Wiejska w Węgoju wypełniła się po brzegi, a zachwytu i braw nie było końca. Niezwykła fabuła, humor i zaangażowanie aktorów sprawiły, że widzom było mało!

Przystanek Teatr
W ramach realizacji projektu w BDK odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Przystanek Teatr czyli niezwykle ciekawe i różnorodne spotkanie teatrów amatorskich. Na scenie pojawiły się cztery charyzmatyczne grupy: Grupa Teatralna „Nie na dziś” z Purdy, Grupa Teatralna „AproBo” z Bartoszyc, „Teatr Mimo wszystko” z Dywit, „Teatr Na Przekór” z Biskupca. Aktorzy już od godzin porannych brali udział w inspirujących warsztatach, dzieląc się wiedzą i pasją teatralną. Natomiast od godzin popołudniowych na biskupieckiej scenie prezentowali swoje niezwykłe spektakle! To wydarzenie było pełne sztuki, emocji i magii.

Warsztaty w Borkach Wielkich
12 października w świetlicy wiejskiej w Borkach Wielkich odbyły się warsztaty pszczelarskie. Zebrani goście słuchali z uwagą o produkcji miodu, dowiedzieli się co to jest pierzga i ile właściwości ma pyłek pszczeli. Nie zabrakło degustacji różnych rodzajów miodów, w tym także liofilizowanych, wraz z omówieniem właściwości prozdrowotnych każdego rodzaju.
17 października na warsztatach serowarskich zabrakło wolnych miejsc. Oczywiście skoro warsztaty dotyczyły produkcji serów na stoły wjechały apetyczne deski serów do degustacji. Był twaróg, sery twarogowe, pleśniowe, wędzone, twarde dojrzewające, podpuszczkowe z różnymi dodatkami (zioła, orzechy, pestki) oraz jogurty probiotyczne. Każdy z rodzajów sera został omówiony pod kątem wytwarzania i właściwości przechowywania.
Po degustacji uczestnicy warsztatów mieli okazję samodzielnie zrobić ser podpuszczkowy oraz ricottę. Zarówno warsztaty pszczelarskie jak i serowarskie poprowadziła propagatorka tradycyjnych i regionalnych produktów Beata Muzyka Gospodarstwo Pasieczne Wsiowe Przysmaki, osoba która zarówno o pszczelarstwie, jak i o produkcji serów wie wszystko.