Mieszkańcy Borek Wielkich i okolicznych wiosek wspólnie poszerzali wiedzę z zakresu pszczelarstwa i serowarstwa. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Borkach Wielkich zrealizowało warsztaty Tradycji Regionalnej w zakresie zdrowej żywności w projekcie “ZaprojektujMY razem kulturę biskupieckie inicjatywy lokalne” w ramach programu “Dom Kultury +”Edycja 2023, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

  • 12 października w świetlicy wiejskiej w Borkach Wielkich odbyły się warsztaty pszczelarskie. Zebrani goście słuchali z uwagą o produkcji miodu, dowiedzieli się to co jest pierzga i ile właściwości ma pyłek pszczeli. Oczywiście nie zabrakło degustacji różnych rodzajów miodów, w tym także liofilizowanych, wraz z omówieniem właściwości prozdrowotnych każdego rodzaju.
  • 17 października na warsztatach serowarskich zabrakło wolnych miejsc. Oczywiście skoro warsztaty dotyczyły produkcji serów na stoły wjechały apetyczne deski serów do degustacji. Był twaróg, sery twarogowe, pleśniowe, wędzone, twarde dojrzewające, podpuszczkowe z różnymi dodatkami (zioła, orzechy, pestki) oraz jogurty probiotyczne. Każdy z rodzajów sera został omówiony pod kątem wytwarzania i właściwości przechowywania. Po degustacji uczestnicy warsztatów mieli okazję samodzielnie zrobić ser podpuszczkowy oraz ricottę.

Zarówno warsztaty pszczelarskie jak i serowarskie poprowadziła propagatorka tradycyjnych i regionalnych produktów Beata Muzyka Gospodarstwo Pasieczne Wsiowe Przysmaki, osoba która zarówno o pszczelarstwie, jak produkcji serów wie wszystko. Okazuje się, że temat zdrowej żywności i wytwarzania produktów regionalnych ma wielu miłośników, o czym świadczyła liczna frekwencja jak i liczne prośby o więcej tego typu spotkań.

Wydarzenie zrealizowane było z projektu “ZaprojektujMY razem kulturę biskupieckie inicjatywy lokalne” w ramach programu “Dom Kultury +”Edycja 2023, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury.