12 sierpnia, malownicza miejscowość w naszej gminie ponownie gościła wielu smakoszy wybornych pierogów.

Na szesnastą Warmińską Ucztę Pierogową w Biesowie przybyły prawdziwe tłumy. Pyszne pierogi i dobra zabawa to niezawodny przepis na sukces. Tradycyjnie o godz. 13 całą uroczystość poprzedziła msza św. w kościele św. Mikołaja Biskupa w Biesowie, którą odprawił proboszcz parafii ks. Krzysztof Jeżowski. W tym roku gospodynie z sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich: Biesowa, Stryjewa, Rudzisk, Kobułt, Kamionki, Lipowa, Biskupiec Kolonia, Bęsi (gm. Kolno), Zerbunia (gm. Jeziorany), Zakładu Aktywności Zawodowej w Biskupcu oraz Herbinarium – Instytutu Zielarstwa Polskiego przygotowały łącznie ponad 60 tys. sztuk pierogów aż w 29 rozmaitych smakach. Bez wątpienia, wielkim hitem były pierogi z sarniną czy wołowiną, poza nimi najszybciej zniknęły też pierogi z kurkami oraz jagodami i twarogiem. Można było spróbować również i tych bardziej tradycyjnych smaków jak z kapustą i grzybami, serem i szpinakiem, ukraińskich czy z twarogiem. Wszystkie cieszyły się ogromną popularnością i chociaż do stoisk tworzyły się kolejki, wszyscy cierpliwie i z uśmiechem wyczekiwali, by móc złożyć zamówienie na swoje ulubione. Wśród sołectw biorących udział w Uczcie zorganizowany został tradycyjny już konkurs na najsmaczniejszego pieroga. Podobnie jak w ubiegłym roku wręczono dwie główne nagrody: pierwszą – bon od Burmistrza Biskupca o wartości 1 500 zł otrzymały Kobułty, natomiast drugą – bon od Starosty Olsztyńskiego o wartości 1 500 zł otrzymało stoisko Zerbuń. Nagrody w formie bonów o wartości 1 500 zł dla wszystkich stoisk z gminy Biskupiec przygotowała również firma Egger Biskupiec Sp. z o.o., które na scenie wręczył Dyrektor Ovidiu Olari.
Warmińska Uczta Pierogowa to nie tylko smakowite doznania dla podniebienia, ale również atrakcje przeznaczone specjalnie dla najmłodszych uczestników, stoiska z rękodziełem i zabawkami, domowe wypieki. Nie zabrakło konkursów dla publiczności przygotowanych przez organizatorów i partnerów. Każdego roku, niezmiennie, w urozmaiconym programie imprezy nie brakuje również ciekawych występów artystycznych. Od początku trwały tańce i wspólne śpiewy, a to za sprawą takich zespołów jak: Węgojska Strużka, Warmińska Kuźnia, Kapela Podwórkowa, Wędzone Węgorze, Mr Góral, Folk Lady i DJ Głazek. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Rybiński, który umili czas swoim niepowtarzalnym talentem. Repertuar artystyczny okazał się na tyle bogaty, że wesoła zabawa trwała aż do późnych godzin nocnych.

Tak wspaniałe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wyjątkowych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Minister Norbert Maliszewski, Wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska, Posłowie na Sejm: Urszula Pasławska, Iwona Arent, Michał Wypij, Marcin Kulasek, Jerzy Małecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kuchciński, Starosta Olsztyński Andrzej Abako, Wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk, Komendant Miejski Policji w Olsztynie Podinspektor Piotr Koszczał, Komendant Miejski Policji w Olsztynie Jarosław Gryciuk, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Ostródzie bryg. Łukasz Jasiński.

Na Warmińską Ucztę zawitał także rajd pieszy pod przewodnictwem Krzysztofa Kowalskiego przewodnika CKTiS w Biskupcu. Piechurzy pokonali ponad 12-km trasę, a zwieńczeniem ich wędrówki był pyszny posiłek w Biesowie.

Partnerem wydarzenia byli: Powiat Olsztyński i Lotto.

Wydarzenie pod nazwą “16. Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie” jest realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w konkursie “Organizacja wydarzeń regionalnych, promujących żywność naturalną, tradycyjną i lokalną oraz dziedzictwo kulinarne Warmii i Mazur w 2023 r. “