Zapraszamy na spektakl pt. “Ravensbrück. Miasto Kobiet” w wykonaniu aktorów Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie.  

Monodram w wykonaniu Barbary Prokopowicz, w reżyserii Zbigniewa Brzozy, ukazuje rzeczywistość obozową oczami tej, której udało się przeżyć piekło Ravensbrűck i mówi o nim w imieniu tysięcy tych, które nie miały tyle szczęścia. To przejmująca opowieść o sile ducha kobiet, ich solidarności i dobroci, historia fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii między więźniarkami z wielu krajów świata. Jak udawało im się korzystać ze szczelin wolności? Jak udało im się zachować godność? Na te pytania odpowiada spektakl na podstawie wspomnień Wandy Półtawskiej „I boję się snów” o obozowej codzienności kobiet – ofiar pseudomedycznych eksperymentów.

Teatralna opowieść rozpoczyna się po wojnie – jest rok 1959. Od koszmarnych wydarzeń oraz oczekiwanego wyzwolenia minęło kilkanaście lat. Byłe więźniarki Ravensbrűck przybywają na odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom obozu. Stoją na tym samym placu apelowym, na którym ustawiano je piątkami przez wiele strasznych dni. Upływ czasu nie oznacza, iż miejsce nie obudzi w nich na nowo koszmarnych wspomnień. Ich rany, zarówno te cielesne, jak i – silniejsze – psychiczne, nie zniknęły. Przybycie do obozu, choć w zupełnie innym charakterze, ponownie nadało dawnym przeżyciom wyrazistości. Wspomnienie obozowej rzeczywistości zostaje z ocalałymi na zawsze.

Spektakl odbędzie się 25 października o godz. 18 w Biskupieckim Domu Kultury. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w Informacji Turystycznej (wtorek-piątek 8-16, sobota 10-14) lub przed spektaklem w BDK. 

teatr jaracza