29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu odbył się „Dzień Nowych Technologii w Edukacji”.

Celem inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki było popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej. W ramach inicjatywy w szkole obyły się m.in. zajęcia, warsztaty oraz pokazy. W klasie 4a odbyły się zajęcia ze Scratcha. Uczniowie projektowali własnego duszka, którego następnie wykorzystali w swoich programach. Uczniowie klasy 4b, 5c, 5b, 8d budowali roboty z klocków LEGO. Pracowali z aplikacją WeDo 2.0.  Na zakończenie zajęć zorganizowali wyścigi robotów na szkolnym korytarzu. Wyścigi odbywały się w kilku kategoriach: najsilniejszy robot – przeciąganie liny, najszybszy na torze przeszkód oraz najwyższy jeżdżący robot. Zawody były bardzo emocjonujące. Nagrodami w konkursie były żabki wydrukowane na drukarce 3D podczas zajęć koła robotyki. Uczniowie klasy 5a przeprowadzili pokazy oraz warsztaty dla uczniów klasy 1a. Podczas zajęć zaprezentowali sposoby sterowania robotami mBot. Nauczyli pierwszoklasistów obsługi aplikacji MakeBlock. Te nowoczesne roboty edukacyjne, ich efekty dźwiękowe,  świetlne i ruchowe zaciekawiły uczniów. Uczniowie klasy 5b postanowili zorganizować zabawy mBotami. Oprócz wyścigów odbyły się także pokazy projektowania paneli emocji. Chętni uczniowie z klas 4 wykonali prezentacje multimedialne z wykorzystaniem różnych narzędzi i aplikacji „Nasze ulubione lektury szkolne”. Uczniowie klasy 6 podjęli się zadania nagrania filmiku „Szacunek w sieci dla dorosłych i dla dzieci”.

W SP3 w Biskupcu na co dzień wykorzystywane są nowe technologie w nauczaniu. Podczas lekcji, zajęć pozalekcyjnych, relacji z projektów nauczyciele i uczniowie korzystają z różnorodnych platform edukacyjnych, e-podręczników, itp. Posiadają także konta na platformie office.com. Uczniowie uczą się kodowania, poznają nowe technologie, tajniki współpracy w chmurze.

Podczas lekcji w Dniu Nowych Technologii w Edukacji, jak i na co dzień, wykorzystywane były monitory multimedialne z projektu „Aktywna tablica” oraz roboty, tablety i komputery oraz monitory multimedialne z projektu „Czas na nas!”

Organizatorzy wydarzenia: Danuta Leszek-Grabowska, Sylwia Kwiecień, Andrzej Szczotka, Joanna Dutkowska, Joanna Kowalczyk, Jolanta Okuniewska.