Biesowo stolicą staropolskiej kuchni polskiej. 

13 sierpnia w Biesowie odbyła się prawdziwa uczta dla podniebienia. Wydarzenie, które łączyło w sobie tradycje, kulturę i świetną zabawę. Jubileuszową edycję uczty poprzedziła msza św. w Kościele pw. św. Mikołaja i św. Antoniego w Biesowie. O godz. 14 Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski oraz Sołtys Biesowa Janusz Radziszewski oficjalnie otworzyli i rozpoczęli święto pierogów. Na scenie głos zabrali także: Senator Lidia Staroń, Posłowie na Sejm: Iwona Arent, Marcin Kulasek, Michał Wypij, Jerzy Małecki, Marcin Kuchciński-Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starosta Olsztyński Andrzej Abako. Następnie, aby uwiecznić wyjątkową edycję uczty w centrum miejscowości odsłonięto tablicę pamiątkową. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy mogli w pełni kosztować przepysznych pierogów o 22 smakach i farszach na 9 stoiskach: Biesowo, Bredynki, Czerwonka, Biskupiec Kolonia, Lipowo, ZAZ, Bęsia, Zerbuń oraz Olsztyn. Oprócz tradycyjnych pierogów z mięsem, kapustą i grzybami, jagodami można było spróbować zupełnie innych, np. góralskich, z kebabem, warmińskich czy z rybą. Z okazji jubieluszowej edycji różnorodność farszu była wyjątkowa! Podczas degustacji wyrobów można było podziwiać występy zespołów. Jako pierwszy wystąpił chór Innamorati, działający przy CKTiS. Następnie na scenie pojawiła się Węgojska Strużka i Warmińska Kuźnia. Do tańca porwały także kolejne występy w wykonaniu Fires, Shine, Adaśko. Gwiazdą wieczoru był Nowy VOX, który zabrał wszystkich uczestników w wyjątkowy klimat muzyczny.

15. Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie odbyła się także w ramach 15-lecia Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow. Dwa, tak okrągłe jubileusze były więc idealną okazją do podziękowań głównym organizatorom uczty. Burmistrz Biskupca uczynił honory i na ręce Pani Aliny i Janusza Radziszewskich złożył serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oraz wieloletniej organizacji tak wyjątkowego wydarzenia. Podczas tegorocznej edycji uczty nie zabrakło także konkursu na najsmaczniejszy pieróg. W związku z tak okrągłym jubileuszem, w tym roku postanowiono przyznać dwie główne nagrody. Pierwszą – bon od Burmistrza Biskupca o wartości 1 500 zł otrzymało stoisko z Lipowa, natomiast drugą – bon od Starosty Olsztyńskiego o wartości 1 500 zł otrzymało stoisko Zerbuń. Nagrody w formie bonów o wartości 1 000 zł dla wszystkich stoisk z gminy Biskupiec ufundowała firma Egger Biskupiec Sp. z o.o. Komisja konkursowa w składzie: Posłowie na Sejm RP: Iwona Arent, Michał Wypij, Marcin Kulasek oraz Jerzy Małecki, Wicemaszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Marcin Kuchciński, Starosta Olsztyński Andrzej Abako, Dyrektor firmy Egger Biskupiec Ovidiu Olari oraz Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski stwierdziła, że wybór nie był łatwy, a każdy pieróg był wyjątkowy i bardzo smaczny. – 15 lat uczty, to 15 lat tradycji, smaku oraz wielu wspomnień i świetnej zabawy. Jestem przekonany, że kolejne 15 lat będzie równie piękne i wyjątkowe. I tego życzę zarówno organizatorom z Biesowa jak i nam mieszkańcom, aby nasza uczta nadal była postrzegana jako najsmaczniejsza impreza w regionie. Bo dziś Biesowo, to ewidentnie stolica staropolskiej kuchni – komentował Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski.

Partnerem wydarzenia było LOTTO.

Wydarzenie pod nazwą „15. Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie” zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym samorządu województwa warmińsko-mazurskiego w konkursie „Kalendarz imprez regionalnych promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko-mazurskiego w 2022 r.”