27 sierpnia w Biskupcu odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne.

Gospodarzami tegorocznego święta plonów byli Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski oraz Starosta Olsztyński Andrzej Abako. Świętowanie rozpoczęto w samo południe mszą św. w Kościele św. Jana Chrzciciela w Biskupcu. O godz. 13 barwny korowód dożynkowy z wieńcami i chlebami przeszedł ulicami miasta, aby na placu apelowym w byłej jednostce wojskowej rozpocząć ceremonię dożynkową. Zgodnie z tradycją Burmistrz Biskupca i Starosta Olsztyński otrzymali chleb od starostów uroczystości – Beaty Stangrickiej i Jana Nejmana. Święto plonów to przede wszystkim czas podziękowań rolnikom za ciężką i wytężoną pracę, codzienny trud i wysiłek. Gospodarze uroczystości wręczyli nagrody rolnikom z gminy Biskupiec: Halinie i Andrzejowi Prusik, Urszuli i Robertowi Kęszczyk, Emilii i Robertowi Kwas, Lidii i Józefowi Taube, Bogumile i Romanowi Kazimierskim, Dorocie i Marcinowi Socha, Aleksandrze i Karolowi Wierzchnickim, Bogumile i Wiesławowi Kęszczyk, Marcinowi Kudan oraz Elwirze i Waldemarowi Kudan, ale również wyróżnionym z Powiatu Olsztyńskiego: Alinie Lipowskiej, Edwardowi Witkiewicz, Krzysztofowi Milewskiemu, Antoniemu Nikiel, Tomaszowi Kardacz, Janie Uzorko, firmie CEFETRA oraz Januszowi Błaszczakowi. Dożynki to także tradycyjne konkursy. Wśród niezwykle bogatych stoisk przygotowanych przez sołectwa z gminy Biskupiec oraz powiatu olsztyńskiego przechadzali się nie tylko spragnieni wiejskich przysmaków goście, ale także komisja konkursowa oceniając wygląd stoisk. Te najpiękniejsze przygotowały Rudziska, drugie miejsce przyznano Borkom Wielkim, a trzecie sołectwom: Biskupiec Kolonie i Stryjewo. Ponadto Starosta Olsztyński przyznał nagrodę specjalną KGW Marcinkowianki za najpiękniejsze stoisko z powiatu olsztyńskiego. Oceniano także chleby, przyznając następujące miejsca: I Kobułty, II Sadowo, III Rukławki i Kamionka. W konkursie na najpiękniejszy wieniec zwyciężyły Bredynki, drugie miejsce przypadło sołectwu Lipowo, a trzecie zajął Węgój. Każde sołectwo zyskało nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów dożynek.

Na placu można było również podziwiać wystawę zabytkowych ciągników oraz skorzystać ze strefy dmuchańców i zabaw dla najmłodszych przygotowanych przez animatorów i stoisko 800+.

Część artystyczna Dożynek Powiatowo-Gminnych to przede wszystkim wspaniałe zespoły i dobre brzmienia. Na scenie wystąpiły: Węgojska Strużka, Dzienny Dom Pobytu Senior-Wigor, Chór Innamorati, Wapniaki, Zespół Stare Jare z Litwy oraz gwiazda wieczoru – Pączki w Tłuszczu wraz z Tomaszem Karolakiem.

Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas również zaproszeni Goście m.in.: Minister Norbert Maliszewski, Wiceminister Błażej Poboży, Posłowie na Sejm: Urszula Pasławska, Michał Wypij, Paweł Papke, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Komendant Miejski Policji w Olsztynie Podinspektor Piotr Koszczał, Antoni Nikiel Przewodniczący Izby Rolniczej.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie 

Bezzwrotną pomoc finansową na organizację w/w wydarzenia Gmina Biskupiec uzyskała od KOWR Oddział Terenowy w Olsztynie.

Dziękujemy także za wsparcie tegorocznym sponsorom:
STAROSTA OLSZTYŃSKI ANDRZEJ ABAKO
WOJEWODA WARMIŃSKO-MAZURSKI ARTUR CHOJECKI
KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
EGGER BISKUPIEC SP. Z O.O.
KAZIMIERZ RUPIŃSKI ZPK RUPIŃSCY RASZĄG
ZWIĄZEK GMIN WARMIŃSKO-MAZURSKICH
DYREKTOR WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO OŚRODKA DORADZTWA ROLNICZEGO W OLSZTYNIE
WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA ROLNICZA
„SOWUL&SOWUL” SP. Z O.O. BISKUPIEC
ZAKŁADY MIĘSNE „WARMIA”
BANK SPÓŁDZIELCZY W SZCZYTNIE ODDZIAŁ W BISKUPCU
USŁUGI BUDOWLANO-INSTALACYJNE PACHUCKI PIOTR
MAŁGORZATA I FERDYNAND PIETKIEWICZ „AUTO-TECHNIKA”
ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY BISKUPIEC SP. Z O.O.
TADEUSZ KOBUS „ELEKTA” USŁUGI-HANDEL-IMPORT-EKSPORT
MAREK SZABELSKI PIEKARNIA, CUKIERNIA
USŁUGI TRANSPORTOWO-SPRZĘTOWE JAROSŁAW GRAJEWSKI; POLE KEMPINGOWE POD OLCHĄ
NEOTHERM SP. Z O.O. SPÓŁKA KOMANDYTOWA BISKUPIEC
ZAKŁAD POLIGRAFICZNO-USŁUGOWO-HANDLOWY JÓZEF SKRAJNOWSKI
PSB MRÓWKA – EWA I KAMIL WĘGLEWSCY
„TELMEX” SP. Z O.O. ZAKŁAD „MMI SLEEPING” W BISKUPCU
FIRMA OGRODNICZA ANDRZEJ KOŁODYŃSKI
URSZULA HAK ZEBRA
BEWA SP. Z O.O. – WODA
PPHU WIELEMIX BISKUPIEC – LEON WIERZCHNICKI
JERZY ROSZKOWSKI HURTOWNIA „WIPSÓR”
GWOŹDZIK S.C. – WIOLETTA I ANDRZEJ KOŚCIELNIAK
KOMS-BRUK WALDEMAR KOMSTA