6 marca we Wrocławiu odbyła się uroczystość 84. rocznicy ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

Apel pamięci, złożenie kwiatów pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła i msza św. we wrocławskiej archikatedrze – tak w niedzielę we Wrocławiu obchodzono 84. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Dokładnie 06.03.1938 r. na I Kongresie Polaków w Niemczech, który odbył się w Berlinie, ogłoszono zasady, które stały się fundamentem tożsamościowym Polaków mieszkających w granicach Rzeszy Niemieckiej w okresie międzywojennym. Tegoroczne uroczystości były wyjątkowe, ponieważ wpisują się w obchody setnej rocznicy utworzenia Związku Polaków w Niemczech.
Uroczystości we Wrocławiu odbyły się tradycyjnie przy kościele pw. św. Marcina, na ścianie którego znajduje się tablica z 5 Prawdami Polaków. Tablica ta została umieszczona tam na pamiątkę jedynych w mieście mszy świętych odprawianych w języku polskim przed II wojną światową. Następnie zaproszeni goście udali się na mszę świętą w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela odprawianą przez ks. bp. Ignacego Deca. Ostatnim punktem uroczystości było przemówienie prezesa Rodzin Rodła – Tadeusza Szczyrbaka, które odbyło się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Najważniejszym przekazem tegorocznych uroczystości była ponadczasowość 5 Prawd Polaków, z których właściwie może korzystać każdy. Tak jak Polacy 84 lata temu mieli wartości, dzięki którym przetrwali, tak o takie same wartości obecnie walczą Ukraińcy – o swój kraj i tożsamość. W uroczystościach brała udział biskupiecka delegacja w składzie Piotr Łach – prezes stowarzyszenia Semper Fidelis Polonia oraz Paweł Gacioch – Radny Rady Miejskiej w Biskupcu.