19 stycznia 2023 r. chętni uczniowie z kl. 4-8 wzięli udział w szkolnej wycieczce do Warszawy. Celem wyjazdu było odwiedzenie Interaktywnej Światowej Wystawy ‘Tutanchamon – Grobowiec i Skarby’, spacer po Starym Mieście oraz wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wystawę ‘Tutanchamon – Grobowiec i Skarby’ mogliśmy zobaczyć na 3000 m2 w warszawskim Muzeum Nowa Praga. Była to niezwykła podróż w przeszłość, do czasów panowania jednego z ostatnich egipskich faraonów XVIII dynastii, Tutanchamona, syna słynnego Echnatona. Na wystawie poznaliśmy pełną przygód i zwrotów akcji historię odkrycia grobowca tego młodziutkiego władcy. Podziwialiśmy komory grobowca i skarby słynnego egipskiego faraona dokładnie tak, jak zobaczył je 100 lat temu Howard Carter. Rozbicie grobowca na sale i rozłożenie kaplic i sarkofagów na części pozwoliło nam dokładnie obejrzeć bardzo szczegółowo odtworzone eksponaty, w tym znaną na całym świecie złotą maskę pośmiertną Tutenchamona. Dzięki unikalnej metodzie wystawienniczej i bezpłatnemu audioprzewodnikowi, zostaliśmy dosłownie wciągnięci w historię odkryć Howarda Cartera, który w szczegółowy i jednocześnie zabawny sposób opisał wszystkie eksponaty. Uczniowie nie tylko podziwiali fantastyczne odkrycia, ale z dużą uwagą słuchali przewodnika oraz rozwiązywali zagadki ukryte przy eksponatach. Każdy znalazł dla siebie coś interesującego, a przy okazji poznał część historii starożytnego Egiptu.
Po odwiedzeniu Światowej Wystawy ‘Tutanchamon – Grobowiec i Skarby’, wybraliśmy się na spacer i podziwialiśmy warszawską Starówkę. Był czas na wypicie gorącej herbaty, zjedzenie pysznej pizzy, zakup pamiątek i wspólne zdjęcia.
Wielkie wrażenie wywarło na wszystkich zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas którego poruszaliśmy się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodziliśmy po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy i wsłuchiwaliśmy się w dźwięk bijącego serca – symbol życia Warszawy w roku czterdziestym czwartym… Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziaływała na nas obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły powstańczą rzeczywistość. Wytyczona trasa pozwoliła nam w szczegółowy sposób poznać chronologię wydarzeń. Wyjątkowy nastrój potęgowały liczne zdjęcia, filmy, bogata scenografia oraz przejmujące odgłosy wystrzałów i krzyków ludzi. Atmosfera pozwalała nam wczuć się w tragiczne losy Powstańców i zwykłych mieszkańców Warszawy.
Późnym wieczorem w dobrych humorach, z pamiątkami dla bliskich, pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę wróciliśmy do domu. 😀