Spotkania z terapeutą uzależnień

28.11.2022 r. i 29.11.2022 r. w ramach działań profilaktyczno- wychowawczych odbyły się w naszej szkole spotkania z terapeutą uzależnień, Panem Tomaszem Milerem. Zajęcia skierowano do uczniów klas 6, 7 i 8. Podczas zajęć z uczniami podejmowano problematykę uzależnień od substancji psychoaktywnych (w tym dopalaczy) oraz szkodliwości ich zażywania i ryzyka, jakie niesie ze sobą uzależnienie. Ponadto zwrócono uwagę na uzależnienia behawioralne, między innymi od komputera, internetu, gier komputerowych. Podczas spotkań terapeuta nakreślił uczniom problem wchodzenia w uzależnienie oraz omówił możliwe zagrożenia. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Zadawali oni wiele pytań, na które uzyskali odpowiedzi. Organizacją przedsięwzięcia profilaktycznego zajęła się pedagog szkolna, Pani Agnieszka Żurawska

Odpowiedzialność prawna nieletnich

 10 stycznia 2023 r. w naszej szkole dla uczniów klas 7 i 8 odbyły się spotkania z Sędzią Sądu Rejonowego w Biskupcu, przewodniczącym III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, Panem Leszkiem Wojtuń. Tematyka spotkań obejmowała: zasady postępowania w sprawach nieletnich, odpowiedzialność prawną nieletnich, tematykę praw i obowiązków nieletnich, katalog środków wychowawczych i poprawczych, pojęcia przestępstwa, czynu karalnego, demoralizacji. Podczas spotkań uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą przestrzegania norm społecznych, dowiedzieli się, jakie konsekwencje mogą wynikać z ich niewłaściwego zachowania. Nad organizacją i przebiegiem działań profilaktycznych czuwała Pani Agnieszka Żurawska.

Biała Wstążka

1 grudnia 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Biskupcu włączyli się do udziału w kampanii pod nazwą „Biała Wstążka”. Akcja była wspólną inicjatywą Ośrodka Wsparcia Rodziny w Biskupcu  i uczniów z naszej szkoły.
Ideą „Białej Wstążki” jest pokazanie skali problemu, jakim jest przemoc stosowana wobec kobiet. Działania zostały zapoczątkowane w 1991 r. w Kanadzie, dziś są kontynuowane w ponad 60 krajach świata. Cieszymy się, że nasza szkoła miała swój wkład w kampanię, a tym samym przyczyniła się do zwrócenia uwagi na problem dotyczący wielu kobiet. Uczniowie: Mikołaj Bazis Markuszewski, Amelia Paszkowska, Aleksandra Deptuła, Karolina Lewicka, Maria Mickiewicz wraz z Paniami: Agnieszką Żurawską i Ewą Żurawską udali się na ulice miasta. Propagowali akcję zachęcając mieszkańców do przyłączenia się i przypinali mężczyznom białe wstążki na znak solidarności z ideą kampanii. W tych dniach przypięta biała wstążka była symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn względem kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.