Asystent rodziny

to zawód powołany do pracy z rodziną w obszarze wsparcia rodziny.

 

Głównym zadaniem asystenta rodziny jest wspieranie rodziców w prawidłowym wypełnianiu przez nich funkcji opiekuńczo – wychowawczej oraz kształtowanie umiejętności członków rodziny w zakresie znajdowania rozwiązań trudności życiowych.

 

Asystent rodziny przez pewien czas towarzyszy rodzinie, aby w przyszłości samodzielnie potrafiła pokonywać trudności życiowe, zwłaszcza opieki i wychowania dzieci oraz stwarzała im optymalne warunki do prawidłowego rozwoju.

 

Praca z rodziną może odbywać się na wniosek zainteresowanej wsparciem rodziny, wniosek pracownika socjalnego bądź wskazanie współpracy przez Sąd.

 

Asystent rodziny pracuje z rodziną w oparciu o plan pracy z rodziną.
Współpraca z rodziną jest długofalowa, w zależności od potrzeb rodziny.
Praca z rodziną odbywa się na zasadzie dobrowolności i w przypadku braku współpracy rodziny w realizacji planu pracy możliwe jest podjęcie decyzji o zakończeniu pracy asystenta.

 

Asystenci pracują w nienormowanym czasie pracy i mogą wypełniać swoje obowiązki zawodowe w środowisku rodziny, biurze KIS lub innym miejscu wskazanym przez rodzinę
w godzinach 7.30 – 21.00.

 

Asystent rodziny, wykonując czynności w ramach swoich obowiązków, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

 

Asystent rodziny, w związku z wykonywaniem swoich zadań, ma prawo do:

 

  • wglądu do dokumentów zawierających dane osobowe członków rodziny, niezbędne do prowadzenia pracy z rodziną, w tym: imię i nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo, adres miejsca zamieszkania, stan cywilny, wykształcenie, zawód, miejsce pracy, źródła dochodu, dane dotyczące warunków mieszkaniowych, dane dotyczące sytuacji prawnej oraz aktualnego miejsca pobytu dziecka, dane o rozwoju psychofizycznym dziecka;

 

  • występowania do właściwych organów władzy publicznej, organizacji oraz instytucji o udzielenie informacji, w tym zawierających dane osobowe, niezbędnych do udzielenia pomocy rodzinie;

 

  • przedstawiania właściwym organom władzy publicznej, organizacjom oraz instytucjom ocen i wniosków zmierzających do zapewnienia skutecznej ochrony praw rodzin.

 

Czego nie robi asystent rodziny:

  • Nie udziela pomocy finansowej
  • Nie wyręcza rodziny
  • Nie pełni funkcji opiekunki do dzieci
  • Nie świadczy dowozu samochodem