STYPENDIA

Świadczenie z pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznawane jest w dwóch formach: stypendia szkolne i zasiłki szkolne.

Uprawnionymi do korzystania ze stypendium szkolnego są:

1)  uczniowie szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych
o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych

– do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

2)  wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno – wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Wnioski należy składać od 1 do 15 września w danym roku szkolnym

Podstawowym kryterium uprawniającym do ubiegania się o stypendium szkolne jest kryterium dochodowe (obecnie w kwocie 600 złotych netto na członka rodziny) oraz występowanie jednego z czynników takich jak: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna.

Stypendium może być udzielane uczniom w formie:

  • całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą.
  • pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.

Przyznane stypendium szkolne dla ucznia podlega refundacji po wcześniejszym rozliczeniu rachunków/ faktur na kwotę przyznaną w decyzji. Rachunki/ faktury powinny być imienne wystawione na rodzica lub pełnoletniego ucznia składającego wniosek.

 

ZASIŁEK SZKOLNY – może być przyznany uczniom znajdującym się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego świadczenia. Zasiłek przyznawany jest bez względu na dochody w rodzinie.