Dożynki 2024 w Biskupcu – Święto Plonów i Tradycji.

Mieszkańcy Gminy Biskupiec hucznie świętowali zakończenie tegorocznych żniw oraz zebrane plony. Tradycyjne Dożynki, które odbyły się 8 września, były wspaniałą okazją do wyrażenia wdzięczności rolnikom za ich codzienną, ciężką pracę. Tegoroczne święto okazało się rekordowe – zarówno pod względem pogody, jak i liczby uczestniczących sołectw. W wydarzeniu wzięło udział aż 16 sołectw, które z dumą prezentowały pieknie przygotowane stosika, ręcznie wykonane wieńce dożynkowe, ozdoby symbolizujące urodzaj, a także regionalne specjały kulinarne – od aromatycznych chlebów i wędzonek przez domowe ciasta, po przetwory i produkty lokalne. Stoiska były pełne kolorowych dekoracji, które oddawały ducha i charakter każdej miejscowości, ukazując różnorodność oraz bogactwo tradycji i umiejętności pielęgnowanych od pokoleń. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Biskupcu. Po modlitwie barwnym korowodem dożynkowym wszyscy przenieśli się do miejskiego amfiteatru, gdzie miała miejsce oficjalna część dożynek. Ceremonię tradycyjnie otworzyli starostowie święta – Magdalena i Radosław Kozyscy, którzy wręczyli symboliczny bochen chleba Burmistrzowi Biskupca Kamilowi Kozłowskiemu.
Jak co roku, centralnym punktem obchodów było składanie darów przez poszczególne sołectwa. Przepiękne chleby dożynkowe były wyrazem nie tylko lokalnych tradycji, ale i szacunku dla ziemi oraz jej plonów. Tegoroczne dożynki były również czasem podziękowań – Burmistrz Biskupca, wraz z Poseł na Sejm Urszulą Pasławską oraz Marszałkiem Województwa Marcinem Kuchcińskim wręczyli wyróżnienia najbardziej zasłużonym rolnikom z gminy. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Magdalena Różańska-Brejnak i Andrzej Brejnak, Katarzyna i Sławomir Gołaś, Agnieszka i Arkadiusz Helcer, Aneta i Stanisław Gołaś, Marcin Kęszczyk, Anna i Roman Nieczepa, Sylwia i Piotr Rękawek, Barbara Podralska, Ewa i Bogdan Zadroga, Magdalena i Andrzej Socha.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów były tradycyjne konkursy. Komisja w składzie: Alicja Kosewska-Terech – Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Biskupcu, Marzena Budek – Dyrektor MOPS w Biskupcu, Marek Świątek – Prezes PWiK, Anna Ciepielak – Wiceprezes Fundacji Egger oraz w kategorii chleb: Krzysztof Milewski – Przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej postanowiła przyznać w kategorii na najsmaczniejszy chleb: I miejsce sołectwu Droszewo, II miejsce sołectwu Węgój, III miejsce sołectwom: Rukławki, Sadowo i Wilimy. W kategorii najpiękniejsze stoisko I miejsce zajął Rasząg, II miejsce: Borki Wielkie i Kamionka, III miejsce: Biskupiec Kolonie, Najdymowo i Bredynki. Najładniejszym wieńcem okazał się wieniec ze Stryjewa, II miejsce otrzymało sołectwo Labuszewo Dymer, a III Lipowo, Rzeck i Kobułty. Nagrody ufundowane przez sponsorów wręczyli: Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Zbigniew Szczypiński, Sekretarz Gminy Magdalena Karpińska, Dyrektor Egger Biskupiec Ovidiu Olari, a także członkowie komisji konkursowej.
Dożynki to nie tylko konkursy i nagrody, ale przede wszystkim czas radości, świętowania oraz integracji społeczności. Po zakończeniu części oficjalnej na scenie amfiteatru wystąpiły lokalne zespoły, w tym Węgojska Strużka, Akademia Aktywnego Seniora, Chór Innamorati, Warmińska Kuźnia, a także zespół Full Serwis. Wydarzenie uświtnił występ Bartosza Abramskiego, który porwał zgromadzonych do zabawy.

Święto plonów ma w sobie coś wyjątkowego – to czas, w którym cała społeczność jednoczy się w dziękczynieniu za dary ziemi, ale również w radości z tego, co udało się wspólnie osiągnąć. Dożynki przypominają o wartościach, które są fundamentem życia na wsi – wspólnocie, pracy i wdzięczności. To święto, które pielęgnuje tradycje, przekazuje je kolejnym pokoleniom i sprawia, że wszyscy czują się częścią większej całości. Dziękujemy za udział.

Dziękujemy także za wsparcie tegorocznym sponsorom:

Fundacja Egger
Kazimierz Rupiński ZPK Rupińscy Rasząg
Bank Spółdzielczy w Szczytnie Oddział W Biskupcu
Usługi Transportowo-Sprzętowe Jarosław Grajewski; Fryzjer – Trycholog Bogumiła Grajewska
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza
Bank PKO BP Odział w Biskupcu
Marek Szabelski Piekarnia, Cukiernia
Jerzy Roszkowski Hurtownia „Wipsór”
„Sowul&Sowul” Sp. z o.o. Biskupiec
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie
Ciech-Mar Mariusz Ciechacki
Herbinarium Ośrodek Zielarstwa i Terapii Naturalnych w Biesowie
Zakłady Mięsne „Warmia”
Bewa Sp. z o.o.
Zakład Poligraficzno-Usługowo-Handlowy Józef Skrajnowski
Zakład Doświadczalny Biskupiec Sp. z o.o.
Wielemix Leon Wierzchnicki, Sklep Lewiatan Leon Wierzchnicki
Małgorzata i Ferdynand Pietkiewicz „Auto-Technika”
Urszula Hak Zebra
Tadeusz Kobus „Elekta” Usługi-Handel-Import-Eksport
Dom Ubezpieczeniowy Spectrum Mateusz Szmit
Gwoździk S.C. Wioletta i Andrzej Kościelniak
Firma Handlowo-Usługowa Andrzej Kołodyński

Dożynki Gminne zostały objęte Honorowym Patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

————————————————————————————————————————————–

Współfinansującym zakup nagród dla laureatów w konkursie na najsmaczniejszy chleb dożynkowy jest Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie. 

————————————————————————————————————————————-

Gmina Biskupiec na realizację zadania pt. ” Dożynki Gminne w Biskupcu” otrzymała bezzwrotną pomoc finansową od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.