625 FB slider 02

W 2020 roku Biskupiec świętuje 625 rocznicę istnienia. Uroczyste obchody potrwają trzy dni.

Biskupiec akt lokacyjny otrzymał w 1395 roku. Dokument dla miasta, które wyrosło z osady przyzamkowej wystawił biskup Henryk Sorbom. By uczcić tę rocznicę zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego uczestniczenia w przygotowanych licznych atrakcjach.

Obchody jubileuszu rozpoczną się 9 października (piątek) Uroczystą Sesją Rady Miejskiej o godz. 12 w Biskupieckim Domu Kultury. Podczas sesji wręczone zostaną tytuły honorowe. Po podjęciu uchwał i zakończeniu sesji odbędzie się wykład historyczny Stanisława Achremczyka. Profesor przybliży zebranym dzieje biskupieckiego samorządu.
Rozstrzygnięte zostaną również konkursy: plastyczny dla dzieci ,,Biskupiec 625 lat temu- Biskupiec za 625 lat” i literacki dla wszystkich mieszkańców ,,Biskupiec legendą opisany”. Uroczystość będzie także okazją do wręczenia stypendiów artystycznych Burmistrza Biskupca. Na scenie zobaczymy uzdolnioną młodzież ze Studia Wokalnego "Sukces".

O godz. 16:30 również w Biskupieckim Domu Kultury odbędzie się koncert muzyczny „Grechuta kameralnie”. Będzie to wyjątkowe wydarzenie artystyczne, poświęcone życiu i twórczości Marka Grechuty. Wstęp na koncert jest wolny dla wszystkich mieszkańców jednak liczba miejsc jest ograniczona. Wejściówki można odebrać w Informacji Turystycznej (Plac Wolności 5c) od poniedziałku 5 października.

Wieczór upłynie pod znakiem nocnego zwiedzania Biskupca z przewodnikiem. Spacer wyruszy o godz. 20 spod BDK (ul. Matejki 5).

Drugiego dnia (sobota, 10 października) świętowanie rozpocznie się o godz. 14 przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Biskupcu. Tutaj odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wkopanie kapsuły czasu, którą mieszkańcy Biskupca stworzyli z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Następnie wszyscy zebrani przejdą w okolice parku przy ul. Dworcowej. Tam zostanie otwarty Skwer Przyjaciół Biskupca, w którym znajdą się tablice pamiątkowe osób szczególnie związanych z naszym miastem. Zebrani goście będą mieli również okazję obejrzeć ukończony mural, który powstał na ścianie starej kotłowni.

O godz. 15 odbędzie się część koncertowa obchodów na Placu Wolności. Na scenie usłyszymy: wokalistę znanego z programu The Voice of Poland Piotra Szewczyka, byłego piosenkarza grupy VOX Jerzego Słotę oraz piosenkarkę popularnego w latach 80. XX wieku rockowego zespołu Wanda i Banda – Wandę Kwietniewską. Oprócz bogatego programu muzycznego będzie można zasmakować lokalnych specjałów.

Niedziela (11 października) upłynie pod znakiem aktywności fizycznej i umysłowej. O godz. 10 spod Przystani Warmińskiej wyruszy rajd rowerowy szlakiem nowej i oznakowanej trasy rowerowej. O godz. 12 w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Biskupcu odbędzie się msza święta, po której złożone zostaną wiązanki pod pomnikiem Jana Pawła II.

Trzydniowe świętowanie zakończy się Wielkim Testem „Co wiesz o Biskupcu?” dla dzieci i dorosłych. Szczegóły dotyczące testów i regulamin znajdziecie {tutaj}.

 

W związku z organizacją jubileuszu w dniu 11 października (sobota) informujemy, że  nastąpią zmiany komunikacyjne i organizacyjne na Placu Wolności.

W piątek (09.10.) od godz. 21:30 będą wyłączone z użytkowania miejsca parkingowe na Placu Wolności. Na zwolnionych miejscach będą instalowane stoiska handlowe i gastronomiczne, namioty, itp.

Koncerty w sobotę zaplanowane są do godz. 21:00. Normalny ruch będzie przywracany sukcesywnie po zakończeniu imprezy (ok. godz. 24:00 w nocy).

Cały Plac zostanie przywrócony do użytkowania w niedzielę (11.10.) ok. godz. 10:00. Organizatorzy zachęcają do korzystania z parkingu zlokalizowanego przy ul. Syreny (Parking Warmiński). 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://biskupiec.pl/aktualnosci/2755-625-lecie-istnienia-biskupca#sigProIddde1ed0a8f