DSC 0455

W niedzielę, 13 września pogoda dopisała, a sołectwa pokazały to, co mają najlepsze na Dożynkach Gminnych.

Tradycyjnie dożynki zainaugurowała msza święta odprawiona w samo południe w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, w czasie której dziękowano za plony i święcono chleby. Po nabożeństwie, ok. godz. 13, nastąpiło oficjalne rozpoczęcie dożynek w Amfiteatrze Miejskim. Prowadzący uroczystość Bilguun Ariunbaatar zaprosił na scenę Burmistrza Biskupca Kamila Kozłowskiego, na ręce którego Starości Dożynek - Państwo Magdalena i Radosław Kozyrscy z Borek Wielkich – przekazali chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Za nimi na scenę weszli przedstawiciele poszczególnych sołectw: Borki Wielkie, Czerwonka, Kobułty, Najdymowo, Węgój, Stryjewo oraz Rudziska, którzy przynieśli ze sobą chleby i wieńce dożynkowe. – Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury. Dziękuję za ten chleb i waszą ciężką, codzienną pracę. Dziś życzę Wam wszystkim, Waszym rodzinom i najbliższym zdrowia i dobrej pogody dla Waszych upraw - mówił burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. Następnie głos zabrali przybyli goście: Poseł na Sejm RP Urszula Pasławska, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego – Jarosław Sarnowski oraz Henryk Żuchowski – dyrektor KRUS Olsztyn.

Wręczono także specjalne podziękowania i statuetki wyróżnionym w tym roku rolnikom: Halinie i Andrzejowi Prusik, Emilii i Robertowi Kwas, Lidii i Jozefowi Taube, Danucie i Benedyktowi Piotrowskim, Iwonie i Grzegorzowi Antkiewicz, Bogumile i Wiesławowi, Elwirze i Waldemarowi Kudan. Wśród wyróżnionych znaleźli się także Krystyna i Dariusz Kokoszka, Bogumiła i Roman Kazimierscy oraz Paweł Olszewski, którzy niestety nie mogli pojawić się na uroczystości.

Na terenie amfiteatru na wszystkich przybyłych czekały pięknie udekorowane stoiska z domowymi i wiejskimi specjałami. W czasie kiedy jedni przechadzali się między nimi, próbując najlepszych wyrobów przygotowanych przez każde z sołectw, drudzy, na widowni przy scenie, mogli podziwiać występy zaproszonych zespołów ludowych: Węgojska Strużka, Ewa i Leszek oraz Warmińskiej Kuźni z Czerwonki. Na scenie usłyszeliśmy także zdolną młodzież ze Studia Wokalnego „Sukces” i zespół Full Serwis. Swój muzyczny program artystyczny zaprezentował także Bilguun Ariunbaatar.

W trakcie imprezy Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza działająca na rzecz Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizowała piknik „Polskie zboża-lubię to! finansowany ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. W jego programie była m.in. bezpłatna degustacja produktów oraz potraw powstałych z przetworzonego ziarna polskich zbóż, a także konkursy z nagrodami dla dorosłych i dzieci.

Dożynki to także tradycyjne konkursy na dożynkowe stoisko, chleb i wieniec. W tym roku najciekawsze stoisko przygotowało sołectwo Rudziska, miejsce drugie należało do Stryjewa, a trzecie do Węgoja. Najładniejszy wieniec upleciono w Najdymowie, następne w Kobułtach i Stryjewie. Najpiękniejszy i najsmaczniejszy chleb upieczono w Czerwonce, na miejscu drugim był chleb z Borek Wielkich, a na trzecim z Kobułt.

Każde sołectwo zyskało nagrody pieniężne i rzeczowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów dożynek. Byli nimi: Burmistrz Biskupca, Egger Biskupiec Sp. z o.o., Zakłady Mięsne „Warmia”, AgroXL – Ciągniki i maszyny rolnicze, Telmex Sp. z o.o. Zakład MMI Sleeping w Biskupcu, „Sowul & Sowul” Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Szczytnie oddział w Biskupcu, Neotherm Sp. z o.o. Sp. kom., Usługi Budowlano-Instalacyjne Piotr Pachucki, Auto Technika S.C. Ferdynand i Małgorzata Pietkiewicz, Piekarnia Warmińska, Gwoździk S.C., Skrajnowski J. Zakład poligraficzno usługowo – handlowy, Arbet Investment Group Sp. z o.o., P.P.H.U. „Wielemix” Państwo Wierzchniccy.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://biskupiec.pl/aktualnosci/2713-sloneczne-dozynki-w-biskupcu#sigProId8b1176c862