DSC 0846

Po ponad rocznej przerwie drzwi Biskupieckiego Domu Kultury zostały ponownie otwarte.

Centrum Kultury, Turystyki i Sportu zaprezentowało swój najważniejszy budynek. Na ten dzień czekali wszyscy, którzy z zaciekawieniem przyglądali się trwającemu pond rok generalnemu remontowi BDKu. Mieszkańcy Biskupca mogli przekonać się w weekend 5 i 6 października jak prezentuje się nowe oblicze obiektu i poznać jego możliwości. Najbardziej wyczekiwana przez mieszkańców była sala widowiskowo-kinowa, która teraz jest na tyle duża i nowocześnie wyposażona, że pozwala na realizację wydarzeń, o których do tej pory można było tylko w Biskupcu pomarzyć. Piękna scena i jej urządzenia techniczne pozwalają na wystawienie spektakli teatralnych, urządzanie koncertów i wyświetlanie seansów filmowych, w czasie których widzowie mogą delektować się wysokiej jakości dźwiękiem, obrazem czy oświetleniem. W sobotę dyrektor CKTiS Wojciech Hubacz oprowadzał także po innych, wielofunkcyjnych salach zmodernizowanego budynku. Zwiedzanie rozpoczęto od sporej dawki informacji i ciekawostek historycznych tego miejsca, które przekazał odwiedzającym pracownik CKTiS Krzysztof Kowalski. Nie zabrakło wspomnień byłych dyrektorów i osób związanych z BDKiem na przestrzeni lat. Grupy najpierw zaglądały do powiększonej sali wystawowej, w której przygotowana została na tę okazję ekspozycja prac dziewiętnastu biskupieckich twórców. Można było na niej zobaczyć wyjątkowe dzieła: od biżuterii po obrazy, szkice, rzeźby i rękodzieło. Następnie zespół muzyczny „Wapniaki” prezentował zwiedzającym możliwości nowej wygłuszonej sali prób, w której wszyscy chętni będą mogli ćwiczyć swoje instrumentalne i wokalne umiejętności. Natomiast w sali widowiskowo-kinowej wyświetlony został film pokazujący kolejne etapy remontu BDKu, a także specjalny pokaz dźwięku, światła i muzyki obrazujący możliwości nowej sali. Goście zajrzeli także do dobudowanego skrzydła, w którym oprócz garderób, pomieszczeń technicznych, łazienek itp. znajduje się sala lustrzana. Tam prezentowały się biskupieckie cheerleaderki. O godz. 20 został wyświetlony film „Piłsudski”. Udział w tym pokazie wzięli posiadacze biletów z „Ostatniego seansu w Starym Kinie”, czyli ostatniej prezentacji filmu przed remontem BDKu, która odbyła się 10 czerwca ubiegłego roku.

W niedzielę od rana można było zasiąść w wygodnych fotelach i obejrzeć jeden z czterech filmów. Tego dnia wyświetlane były bezpłatne seanse dla dzieci, młodzieży i dorosłych. O godz. 10 sala kinowa wypełniła się po brzegi najmłodszymi widzami dla których została wyświetlona animacja „Magiczny Dywan”. O godz. 13 wyświetlono film dla młodzieży „Supa Modo”. Wieczorem seanse przeznaczone były dla dorosłych. O godz. 18 wyemitowano polską komedię „Na bank się uda”, a o godz. 20 dramat historyczny „Piłsudski”.

Wszyscy odwiedzający byli zachwyceni nowymi możliwościami Biskupieckiego Domu Kultury, zwłaszcza sali widowiskowo-kinowej, która zrobiła największe wrażenie.

Przypomnijmy, że remont BDK był możliwy dzięki realizacji projektu „Poprawa oferty kulturalnej i rekreacyjnej na terenie rewitalizowanym miasta Biskupiec” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014–2020. W ramach Osi 8 – Obszary wymagające rewitalizacji, Działanie 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich. Całkowity koszt remontu budynku to ok. 7,6 mln zł z czego dofinansowanie zewnętrzne wyniosło ok 5,1 mln zł.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://biskupiec.pl/aktualnosci/2256-bdk-ponownie-otwarty#sigProIded7ab3a05f