sejm

Uczniowie z gminy Biskupiec odwiedzili Warszawę, by wziąć udział w lekcji organizowanej przez Fundację dla Rodaka.

Spotkanie odbyło się 30 października. Na zaproszenie Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu RP przybyło 120 uczniów ze szkół w Biskupcu, Czerwonki, Dźwierzut, Święcieńca, Liczyna, Płocka i Olsztyna. Lekcja na temat Polaków mieszkających w Kazachstanie została przeprowadzona przez młodzież z Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu – potomków Polaków zesłanych na Wschód. Opowiadali m.in. o historii zesłania, panujących trudnych warunkach życia na terenach dzisiejszego Kazachstanu, z którymi musieli mierzyć się zesłańcy. Mówili także o dzisiejszym Kazachstanie, historii jego utworzenia po rozpadzie Związku Radzieckiego i geografii.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Biskupcu i dwie uczennice z Czerwonki. SP 2 jest jedną z 4 szkół w Polsce, która wyróżnia się aktywnością oraz działaniami na rzecz Fundacji dla Rodaka. Gminę Biskupiec reprezentowali także nauczyciele – wolontariusze, którzy współpracują z Fundacją dla Rodaka od początku: Grażyna Wojczuk, Bożena Pawłowska, Marta Pawłowska i Irena Śrajerova. Uczennice Oliwia Ciechacka i Amelia Kwiatkowska zaprezentowały utwory patriotyczne. Ich śpiew dotarł do serc wszystkich. W spotkaniu z młodzieżą uczestniczył także senator Grzegorz Peczkis, a także prezes Fundacji dla Rodaka Joanna Wilk – Yaridiz.
Marszałek podziękował uczniom za udział w zajęciach edukacyjnych w Senacie. - Ta lekcja poszerza Wasze horyzonty, daje Wam możliwość poznania historii Polaków mieszkających w Kazachstanie – powiedział Stanisław Karczewski. Zdaniem marszałka to bardzo ważne, aby młodzi ludzie w kraju dostrzegli, jak wiele łączy ich z rówieśnikami z Kazachstanu.
Uczniowie zwiedzili także Senat i Sejm. Udało się im nawet spotkać znane osoby na korytarzach sejmowych. Wizytę zakończyli obiadem w restauracji sejmowej.

Źródło: SP 2, senat.gov.pl

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://biskupiec.pl/aktualnosci/1820-lekcja-dla-rodaka-w-senacie#sigProId65a30f28aa