DSC 038128 lipca w Czerwonce zorganizowano imprezę łączącą elementu sportu i kultury regionalnej.

Wydarzenie zorganizowano z okazji 70-lecia klubu LZS Orzeł Czerwonka. Rozegrano dwa jubileuszowe mecze: mecz towarzyski seniorów Orzeł Czerwonka vs Orzeł Pawonków. Na boisko wbiegli też młodzi piłkarze – w meczu drużyn młodzieżowych Orzeł Czerwonka zmierzył się z Tęczą Biskupiec. Na scenie wręczono nagrody, odznaczenia i podziękowania ludziom związanym z tym zespołem. Przyznały je Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej i Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych. Swoje podziękowania skierowali do wieloletnich sympatyków i sponsorów także prezes Orła Czerwonka Mieczysław Nowakowski i burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski.
Drugim głównym motywem wydarzenia było miodobranie. Wejścia na stadion, na którym odbywała się impreza, pilnowały dwie olbrzymie pszczoły, które wskazywały, że miodu tutaj nie brakowało. Swoje stoiska wystawili lokalni pszczelarze, a ich ofertę wzbogaciło stoisko sołeckie, oferujące domowej roboty przysmaki.
Najbardziej oczekiwanym punktem wieczoru był występ amatorskiej grupy artystycznej z Czerwonki „Warmińska Kuźnia”. Zespół pod kierownictwem Ryszarda Borzymowskiego wystawił dopracowaną w detalach inscenizację obrzędów weselnych. W przedstawieniu „Warmińskiego Wesela” wzięli udział również widzowie, zaproszeni na scenę do weselnego stołu, a potem tańczący z Młodymi oraz tradycyjnego poloneza. Inscenizacja odgrywana była w gwarze warmińskiej. O jej znaczeniu, a także o wadze popularyzacji wiedzy o ludowych zwyczajach z najbliższych okolic mówili także obecni na miejscu prof. Izabela Lewandowska, specjalistka historii regionalnej i Edward Cyfus, najbardziej znany gawędziarz i popularyzator folkloru warmińskiego.
Na scenie w Czerwonce zaprezentowali się także m.in.: miejscowy chór Soli Deo, Kapela Ludowa z Bisztynka, Zespół Apropo's i gwiazda wieczoru Summer Night. Na imprezę przybyli także biskupieccy motocykliści z Klubu Motorowego Jurand, wystąpiły cheerleaderki z Czerwonki. Wśród gości nie zabrakło starosty olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak. – Staram się odwiedzać lokalne, nawet bardzo małe imprezy organizowane na terenie powiatu. To są właśnie cenne inicjatywy, powstające dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu lokalnych społeczności. Tak jest dziś tutaj – mówiła Małgorzata Chyziak.
Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski został zaproszony na scenę do weselnej zabawy. Komentował potem - „I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem”, mógłbym przypomnieć cytat wieszcza – żartował. - Inscenizacja obrzędów ludowych przedstawiona przez utalentowaną grupę Warmińska Kuźnia sprawiła, że mocno wierzę w jej kolejne sukcesy. Gratuluję wszystkim organizatorom, bo sołectwo Czerwonka przygotowało imprezę na świetnym poziomie, która mam nadzieję wpisze się w kalendarz naszych gminnych letnich wydarzeń – mówił burmistrz Kozłowski.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://biskupiec.pl/aktualnosci/1708-czerwonka-swietowala#sigProId38e7c606ae