IMG 9396

7 lipca do niewielkich Wilim zjechały setki amatorów pysznego, domowego jadła.

III Wilimski Festiwal Jadła i Ryby Wędzonej był okazją do spróbowania i kupienia wyrobów lokalnych gospodarzy. Powodzeniem cieszyły się wędzone ryby złowione w pobliskim Dadaju, ale również wszelkiego rodzaju mięsa, szynki, kiełbasy, smalec. Szybko znikały szare kluski z okrasą, wszystkim smakowała także zupa rybna. Nie zabrakło słodkości – świeże domowe ciasta znalazły tu sporo fanów.
- Kolejny raz witamy państwa w Wilimach tym co mamy najlepsze. Zapraszam do skosztowania naszych wyrobów i do dobrej zabawy – mówiła sołtys Wilim Magdalena Sadowska.
Organizatorzy imprezy pomyśleli też o swoich młodszych gościach. Na dzieci czekali animatorzy, którzy malowali buzie, pomagali puszczać wielkie bański mydlane i wciągali do wielu innych zabaw. Na miejscu można było poskakać na dmuchanym placu zabaw, a nawet popływać na specjalnym rowerku wodnym. Na chętnych czekała także bryczka i konie.
Stałą atrakcją zabawy w Wilimach jest też konkurs kulinarny dla publiczności. Organizatorzy przygotowali dziesięciu drużynom zestawy przypraw i ziół, a przede wszystkim świeże filety z okonia. Każdy mógł skomponować swój zestaw i przyrządzić go na grillu według własnego pomysłu. Popisy kulinarne oceniało jury złożone m.in. z burmistrza Biskupca i sołtys Wilim. Wszyscy jego członkowie zgodnie podkreślali, że wybór był bardzo trudny. Ostatecznie nagrodzono trzy najlepsze drużyny (wygrali przedstawiciele Wilim), a dodatkowe wyróżnienie otrzymali także turyści z Myszyńca, którym tak spodobały się Wilimy, że proponowali im zawarcie partnerstwa.
Niedługo po konkursie na gości imprezy czekała kolejna niespodzianka. Wszyscy chętni mogli spróbować… pieczonego dzika.
Kiedy wszyscy odpoczęli już nieco po kulinarnych atrakcjach na scenę wkroczył zespół Jumper. Popularny disco-polowy skład pokazał, że nieprzypadkowo zdarza grać mu się 6 koncertów w jeden weekend. Wokalista Mariusz Piekarski, a także towarzyszący mu tancerze Wiktoria Nowakowska i Dominik Trojanowski porwali do zabawy mnóstwo ludzi.
Impreza przy muzyce i ognisku trwała do późna w nocy. A mieszkańcy Wilim mieli także w jej trakcie dodatkowy powód do radości. Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski opowiedział o podpisaniu umowy na budowę świetlicy wiejskiej, która ma stanąć w centrum wioski. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku szykując swój festiwal będziecie już mogli korzystać z nowego obiektu – mówił burmistrz.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://biskupiec.pl/aktualnosci/1686-festiwal-wedzonki-w-wilimach#sigProId18a27c15e0