IMG 9107

Spotkanie z autorką Bogumiłą Bogucką zakończyło się długą kolejką po autografy.

Wieczór autorski zaplanowany na godz. 18 4 lipca w Hoteliku Atelier rozpoczął się z niewielkim opóźnieniem. Organizatorzy wydarzenia spodziewali się zainteresowania, jednak liczba osób przybyłych na spotkanie przerosła ich wyobrażenia. Nawet po dostawieniu krzeseł część gości stała.
Bogumiła Bogucka jest znaną chyba wszystkim mieszkańcom Biskupca właścicielką istniejącej od lat w tym samym miejscu na ul. Floriańskiej księgarni. Nie jest debiutantką, w 2005 roku ukazał się jej przewodnik po mieście i jego okolicach. Tym razem jej książka ma bardziej osobisty charakter. – Zebrałam w niej swoje wspomnienia, ale także wysłuchałam opowieści członków rodziny, przyjaciół, znajomych, także klientów mojej księgarni. W ten sposób materiał rósł przez wiele długich miesięcy – opowiadała na spotkaniu Bogucka. – Następnie zaczęła się praca redaktorska, składanie książki. Od momentu jej napisania do wydania minął rok.
Na wieczorze autorskim obecny był wydawca publikacji Waldemar Mierzwa z Oficyny Wydawniczej Retman. – Bardzo trudno było Pani Bogusi zamknąć temat, wciąż ktoś o czymś przypominał, dopowiadał. Obiecywałem, że załatwię jej literackiego Nobla, byleby tylko skończyła pisać. – żartował Mierzwa.
Osób dopowiadających historie było mnóstwo, a w indeksie książki znajdują się setki nazwisk. Wiele z pojawiających się na jej kartach postaci było obecnych na wieczorze autorskim: nauczycielki, koleżanki z klasy, koledzy z podwórka Boguckiej. – To wspaniale, że nasze miasto zostało uwiecznione w ten sposób. O charakterze miejsca decydują przecież nie tylko budowle czy zabytki, ale zamieszkujące je ludzi. Jestem wdzięczny za pracę jaką pani wykonała – gratulował autorce burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski.
Bogumiła Bogucka przyznała, że temat najnowszej historii miasta i jego mieszkańców nie jest wyczerpany. – Może ja jeszcze się tym zajmę – mówiła. Tę zapowiedź przyjęto owacją.
Autorka na koniec dziękowała wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do powstania publikacji, w tym Gminie Biskcupiec, która sfinansowała tłumaczenie niezbędne do pracy nad nią. - Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za pomoc. To cudowne uczucie móc zająć się czymś tak bardzo, że zapomina się o wszystkim innym. Życzę tego i państwu - mówiła Bogumiła Bogucka.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://biskupiec.pl/aktualnosci/1684-ksiaza-moj-biskupiec-gotowa#sigProIdddd05daad2