pierwsze egger

Symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty pod budowę oficjalnie rozpoczęto najnowszą inwestycję firmy EGGER w Biskupcu

25 października uroczyście rozpoczęto budowę dziewiętnastej fabryki EGGER na świecie i pierwszej w Polsce.  To największa inwestycja realizowana dotychczas w regionie warmińsko-mazurskim. Jej wartość szacowana jest na około miliard złotych.

Po wielu miesiącach przygotowań, firma rozpoczęła prace budowlane od symbolicznego wbicia łopaty podczas uroczystości zorganizowanej na terenie budowy. Wśród blasku fleszy rozpoczął się kolejny etap w dziejach Biskupca. Pierwsze szpadle wbili: ks. Wiesław Badura, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Biskupcu, burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski, współzałożyciel firmy Michael Egger, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka oraz Leopold Atschreiter kierownik projektu EGGER w Biskupcu.

– To dla nas, mieszkańców miasta i gminy Biskupiec, historyczny moment. Ten zakład oznacza wielowymiarowe zmiany: zastrzyk energii dla całego regionu, ożywienie lokalnej gospodarki, miejsca pracy dla naszych mieszkańców, ale i nowe twarze na biskupieckich ulicach. Jesteśmy obiektem zazdrości wielu gmin. Wierzę, że razem z firmą EGGER stworzymy dobrą, sąsiedzką relację – powiedział Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca.

Podczas swojego wystąpienia na ceremonii Michael Egger, współwłaściciel Grupy EGGER, powiedział:- Cieszę się, że Polska wkrótce dołączy do sieci produkcyjnej EGGER. Już teraz współpracujemy z ponad 150 polskimi partnerami biznesowymi, a powstająca w Biskupcu fabryka jest w dużej mierze odpowiedzią na rosnące potrzeby lokalnego rynku, a także dalszy rozwój przemysłu meblarskiego i drzewnego w regionie, którego spodziewamy się w nadchodzących latach. Zakład spełnia najwyższe standardy zrównoważonej produkcji. Nasza inwestycja stworzy łącznie około 1000 miejsc pracy i jestem przekonany, że pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny w województwie warmińsko-mazurskim.

Obecny na uroczystości Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślał, że bardzo docenia to, że dla firmy Egger najważniejszy jest człowiek. – Waga tej inwestycji dla całego rozwoju naszego województwa jest ogromna. Samą turystyką i rolnictwem nie jesteśmy w stanie utrzymać naszego społeczeństwa. Wiemy, że potrzebny jest rozwój produkcji i przemysłu. Chodzi o to, żeby rozwijać to spójnie ze społeczeństwem – mówił marszałek.

Z kolei Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, podkreślał, że branża meblowa w Polsce dynamicznie się rozwija. Dlatego inwestycja EGGER w Biskupcu jest jak najbardziej potrzeba i pożądana. – Warmia i Mazury są regionem numer jeden w Europie, gdy chodzi o produkcję mebli. Potrzebny nam tu, na miejscu producent płyty. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli obniżyć ceny naszych produktów – zapowiadał Szynka.

Otwarcie fabryki i uruchomienie produkcji zostały zaplanowane na czwarty kwartał 2018 r. Firma rokrocznie będzie produkowała ok. 650 tysięcy metrów sześciennych płyt wiórowych i zatrudni bezpośrednio 400 osób oraz stworzy ok. 600 pośrednich miejsc pracy wśród swoich partnerów biznesowych. Ma być to najnowocześniejszy zakład przetwórstwa drewna w całej Grupie EGGER, wyposażonym w maszyny i technologie najnowszej generacji, który będzie odgrywał kluczową rolę w tej części Europy, a wytwarzane w nim materiały będą dystrybuowane zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
http://biskupiec.pl/aktualnosci/1388-ruszyla-budowa-zakladu-egger#sigProId1e306ad937