pierwsze dozynki2017

W sobotę 9 września w Biskupcu odbyły się Dożynki Gminne, łączące dobrą zabawę z wyrażeniem podziękowania rolnikom za ich pracę.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Stamtąd do amfiteatru ruszył korowód prowadzony przez starostów dożynek Magdalenę i Radosława Kozyrskich z Borek Wielkich. Tu burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski przyjął z ich rąk chleb, który potem podzielił wśród wszystkich obecnych na dożynkach.
W imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców dziś oddaję należny szacunek wszystkim rolnikom. Wiem, jak ciężka jest Wasza praca, ile trudu w nią codziennie wkładacie i jak bardzo zasługujecie na powszechne poważanie – mówił burmistrz. – Dziękuję, że troskliwe czuwacie nad tym, aby zebrać jak najobfitszy plon, aby niczego nie zabrakło na naszych stołach. Życzę Wam i Waszym rodzinom, aby najbliższy rok przyniósł Wam wiele radości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy – dodał. Rolnikom ze sceny dziękowali także wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska- Zyśk, starosta olsztyński Małgorzata Chyziak i prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel.
Dożynki Gminne były okazją do wręczenia nagród burmistrza dla wyróżniających rolników. Przyznano je: Katarzynie i Sławomirowi Gołasiom, Agnieszce i Krzysztofowi Milewskim, Sylwii i Mirosławowi Pąkom, Małgorzacie i Andrzejowi Próchniakom, Halinie i Andrzejowi Prusikom oraz Lidii i Józefowi Taube.
Jak zwykle wiele emocji – ze względu na atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów - wzbudzały dożynkowe konkursy dla sołectw. Komisje oceniały ich prace w trzech kategoriach. W tym roku klasyfikacja wyglądała następująco: najciekawsze stoisko przygotował Rasząg, drugie miejsce należało do Rzecka, a dwie trzecie nagrody trafiły do Biskupiec Kolonie i Borek Wielkich. Najładniejszy wieniec upleciono w Kobułtach, następnie w Stryjewie i w Węgoju. Pierwsze miejsce za najlepszy dożynkowy chleb zajęło Droszewo, drugie Czerwonka, a trzecie Mojtyny. Były również konkursy dla publiczności, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Na dożynkach nie brakowało folklorystycznych zespołów. Wystąpili: Węgojska Strużka, Kapela Jakubowa, Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”, Kapela u Rysia, Mieciu Graj. Gwiazdą wieczoru był zespól Maxel, który m.in. hitem „Lekcja miłości” wypełnił amfiteatr tańczącymi parami.
Nagrody, które otrzymały sołectwa oraz uczestnicy konkursów, ufundowali burmistrz Biskupca oraz lokalni przedsiębiorcy.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
http://biskupiec.pl/aktualnosci/1343-biskupieckie-swieto-plonow#sigProId5a27ae4a8a