7 kwiecień 2017 W Biskupcu pojawiły się tabliczki z plakatami wykonanymi przez małych plastyków. Sygnalizują w nich problem zostawianych na trawie psich kup.
 
W Biskupcu pojawiły się tabliczki z plakatami wykonanymi przez małych plastyków. Sygnalizują w nich problem zostawianych na trawie psich kup.
 
 
7 kwietnia strażnicy miejscy rozstawili w miejscach najczęściej uczęszczanych na spacerach z pupilami przez biskupczan 20 tabliczek z plakatami. Stanęły one m.in. w parku miejskim, na kilku osiedlach, przy trakcie spacerowym nad rzeką.
 
 
 
Prace powstały w wyniku akcji ogłoszonej 22 marca na miejskim profilu społecznościowym „Biskupiec – krajobraz pełen możliwości”. – Chcieliśmy zwrócić uwagę na ten śmierdzący problem. Przypominaliśmy o obowiązkach jakie ciążą na właścicielach czworonogów – mówi Magdalena Karpińska z Urzędu Miejskiego. – Poprosiliśmy też o prace plastyczne, bo obraz przemawia dobitniej niż słowo, zwłaszcza gdy tworzy go dziecko.
 
 
Zgodnie z obowiązują w Biskupcu uchwałą Rady Miejskiej za niesprzątnięcie po psie grozi mandat. – Możemy nałożyć karę od 20 do nawet 500 zł – mówi komendant Straży Miejskiej Grzegorz Cychowski. – Ale oprócz karania ważne jest zbudowanie w społeczeństwie poczucia obowiązku zostawienia porządku po takim spacerze. Mamy specjalne kosze na psie odchody, woreczek z nimi można też wyrzucać do zwykłych śmietników na ulicach. Trzeba tylko mieć taki odruch, a dziecięce plakaty dają do myślenia – kończy komendant.
 
 
Prace stworzone przez dzieci nagrodził dyplomami burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. – To nie był konkurs, ale chciałem docenić świetne prace i zaangażowanie naszych najmłodszych plastyków. Problem, który poruszyły może się wydawać błahy, ale tak naprawdę dbanie o czystość wokół siebie i komfort innych powinny wyróżnić nie tylko mieszkańców „miasteczka dobrego życia”, jakim jest Biskupiec zrzeszony w Cittaslow – opowiada burmistrz.
 
 
Organizatorzy akcji planują jej kolejne wydania. Wszystkie wykonane przez dzieci prace można oglądać nie tylko w Biskupcu. Są prezentowane na miejskim profilu społecznościowym i stronie www.biskupiec.pl.
 
 
Autorzy prac: Aleksandra Chacińska, Agnieszka Dżigman, Zofia Golenia, Łucja Jaśkiewicz, Mikołaj Kostyra, Oliwia Kowalska, Zofia Lenart, Anna Madej, Katarzyna Melkau, Julia Mroczek, Paulina Mroczek, Aleksandra Przybylak, Hanna Radomska, Adam Rogoziński, Oliwia Ryś, Maja Sarnowska, Iga Szapiel, Maja Świetkiewicz, Wojciech Tański, Anna Żelazna.